Mi is az a Piriformis?!
Úgy gondoltam, egy kicsit írok róla, mert ez egy olyan téma, amiről fontos, hogy tudjatok, főleg a derékfájósok esetében!
Ez a kis izom azt a fontos feladatot kapta, hogy stabilizálja a csípőízületet, emellett pedig minden alapvető lábmozgatásunkban részt vesz.
Jobban fáj előrehajlásnál, és akkor, ha valami nehéz tárgyat meg akarunk emelni. A tüneteket sokszor az isiásszal, vagy gerincsérvvel azonosítják, de a Piriformis szindróma esetén a fájdalom egyszerűen abból ered, hogy a piriformis izom nyomja az ülőideget.
Mi váltja ki?
- Sok ülés, mozgsszegény életmód
- Rosszul időzített, kemény edzések, vagy ismétlődő rossz mozdulatok
- Mobilizáció hiánya
- Fasciális lazítás hiánya
- Regeneráció hiánya
Ülünk otthon, ülünk az autóban, ülünk az iskolában. A rossz testtartást sajnos "megtanulja" a testünk, és sok esetben olyan izmokat dolgoztatunk emiatt, amelyeknek nem az a funkciója.
A nagy terhelés ( futás, konditermi edzések, súlyzós edzések ) mellett a rossz tartás méginkább fokozza a fájdalom kialakulásának valószínűségét.
Mit lehet tenni?
Mérsékeld az edzéseket, tarts pihenőt. A fájdalom mértéke szerint hengerezd minden nap, így az ülőideg felszabadulhat a nyomás alól. Addig amíg a fájdalom meg nem szűnik!Ha rendszeres nyújtásra sem múlnak a tünetek...
A huzamosan fennálló fájdalom esetén a pontos diagnózishoz orvoshoz kell fordulni. CT vagy MRI vizsgálatra lehet szükség, melyekből kiderülhet, hogy más oka van.
A piriformis szindróma megelőzése